Budowa skóry

Zanim zaczniemy omawiać i zajmować się skórą, warto poznać ją dogłębnie :-)
Naszą przygodę rozpoczniemy od poznania budowy skóry.

Skóra jest naszym największym „organem” w organizmie. Jej powierzchnia u dorosłego człowieka to od około 1,5 do 2 m². Grubość jest różna i wynosi od 0,5 mm  do 4 mm, w zależności od „umiejscowienia” na ciele oraz działania czynników zewnętrznych.

Skórę dzielimy na:

  • naskórek
  • skórę właściwą
  • tkankę podskórną

Możemy również wyróżnić naczynia krwionośne i chłonne, zakończenia nerwowe, gruczoły mieszków włosowych, gruczoły łojowe.

Naskórek

Składa się z 5 warstw ( podstawnej, kolczystej, ziarnistej, jasnej i rogowej ) lub można też powiedzieć, że:

Naskórek utworzony jest przez nabłonek wielowarstwowy rogowaciejący płaski zbudowany z keratynocytów, układających się od 6 do 20 warstw komórek.

Keratynocyty stanowią około 95% komórek naskórka i jak sama nazwa wskazuje, wytwarzają keratynę. Keratyny to nic innego jak białka nierozpuszczalne w wodzie.

W naskórku znajdziemy również melanocyty, czyli komórki pigmentowe ( wytwarzają melaninę).

Odnowa skóry, czyli fachowo mówiąc czas przejścia keratynocytu z warstwy podstawnej do warstwy rogowej trwa około 28 dni. Czas ten jest różny w zależności od naszego wieku. Może osiągać od 24 dni, kiedy jesteśmy młodzi,  aż do 35 dni, a nawet 60 dni w wieku podeszłym.

Skóra właściwa

Ta „najgrubsza” z warstw skóry zbudowana jest z włókien tkanki łącznej i zawiera komórki łącznotkankowe, zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne oraz przydatki skóry, takie jak włosy, paznokcie czy gruczoły np. potowe. Wyróżniamy tu dwie warstwy:

  • brodawkowatą
  • siateczkowatą

Pierwsza warstwa znajduje się pod naskórkiem i jest zbudowana z tkanki łącznej wiotkiej zawierającej komórki tłuszczowe ( zraziki tłuszczowe ). Druga warstwa to warstwa głębsza, zbudowana z tkanki łącznej zbitej.

To właśnie w tej warstwie znajdziemy fibroblasty – komórki wytwarzające kolagen oraz włókna sprężyste. Kolagen typu pierwszego buduje włókna kolagenowe, natomiast kolagen typu drugiego – włókna siatkowate.

Włókna kolagenowe to główny składnik budulcowy skóry i to właśnie od ich kondycji zależy wygląd zewnętrzny skóry. Utrata jędrności skóry oraz pojawienie się zmarszczek uwarunkowane jest stanem włókien ( stają się kruche ).

Włókna sprężyste są bardzo rozciągliwe i to dzięki nim nasza skóra jest sprężysta.

Tkanka podskórna

Zbudowana głównie z komórek tłuszczowych. Jej zadania to ochrona przed urazami mechanicznymi oraz pełnienie funkcji podporowych. Ta część skóry ma zróżnicowaną grubość i nie występuje na całej szerokości skóry, najlepszym przykładem mogą być powieki.

 

Źródło obrazka: http://www.collife.pl/collife.php?lang=pl&id_strony=51

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>